Nadchodzi pomoc cz.8

Kolejnym etapem podróży bohaterki jest moment, w którym zjawia się pomoc. Nie musi pojawić się w konkretnej osobie (chociaż najczęściej tak jest). Ważne jednak, żeby pomoc miała kobiecy charakter. Co to może znaczyć? Pomoc w kobiecym wydaniu jest ciepłym przyjęciem nawet tego, co trudne. Jest przyjęciem z wyrozumiałością i miłością. Jak matka przyjmuje swoje dziecko nawet to najtrudniejsze, tak kobiecy aspekt miłości jest otwarty na wszystko, czego doświadcza bohaterka. Nie przeraża jej niepoukładanie, chaos, sprzeczne myśli i dążenia.

Bohaterka uczy się przyjmować siebie ze wszystkim, czego doświadcza. Przy tym uczy się wybierać to, co będzie służyło życiu, bo to jest zgodne z jej naturą. A więc widząc w sobie chęć panowania i zniszczenia uzna, że to jest również prawda o niej, ale nie pójdzie za tym. Podejmie decyzję jak chronić życie, nie niszczyć.

Bohaterka musi mieć towarzyszkę, przewodniczkę, która będzie ją wspierać, towarzyszyć na drodze wielu prób i błędów. Dzięki niej będzie uczyła się przyjmować siebie w różnych aspektach, szczególnie tych trudnych do przyjęcia. Doświadczenie wsparcia w momentach największej słabości nauczy bohaterkę być może najważniejszej dla niej rzeczy: Nie musi być samowystarczalna. Nie musi odcinać się od innych, ani tym bardziej od siebie aby przeżyć. Nie potrzebuje nikomu udowadniać swojej siły, wartości, godności. W swojej kobiecości odkryje największą tajemnicę swojego serca, że samo życie wystarcza. Wystarczy, że jest, nie musi już pracować na uznanie swojego istnienia. Już nie musi zabiegać o miejsce we wspólnocie. Jej istnienie daje jej niezaprzeczalne prawo do bycia przyjętą.

Bohaterka odkryje tym samym wartość wspólnoty budowanej nie na rywalizacji i uzależnieniu. Obudzi się w niej pragnienie budowania wspólnoty na nowych zasadach, chociaż wciąż niedoskonałej, jednak opartej w większym stopniu na „kobiecym aspekcie”, który właśnie poznała.

Wspólnota będzie „w niej” obecna. Będzie się to wyrażało na zewnątrz poprzez otwarcie na nowe życie, na budowanie więzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *