Darmowe materiały

Masz w sobie wszystko, czego potrzebujesz.

W ciągu naszego życia wielokrotnie uruchamia się w nas głęboko zakorzenione przekonanie, że trzeba jeszcze coś zrobić aby żyć szczęśliwie, spokojnie. Z pewnością doświadczyłaś wielu momentów w życiu, kiedy obiecywałaś sobie, że kiedy zrobisz XYZ to przyniesie ulgę, szczęście, spokój, miłość, czy nawet pieniądze, wymarzoną pracę (które z kolei dadzą nam ulgę, szczęście itd.). To magiczne myślenie dziecka, że gdy tylko zrobisz coś konkretnego, albo bardzo się postarasz, to doświadczysz miłości, będziesz nareszcie szczęśliwa, odpoczniesz. Często złapane na ten haczyk nie widzimy prawdy o nas, że JUŻ jesteśmy kochane. Nie musisz zabiegać o miłość, masz wszystko w sobie, jesteś kompletna, niczego Ci nie brakuje. Możesz odpuścić ciągłe zabieganie o bycie „jakąś”, bo masz najcenniejszy dar w swoich rękach, swoje życie. Wraz z Twoim przyjściem na świat przyniosłaś unikatowy dar, który tylko Ty możesz w sobie rozpoznać, pasję, która może ubogacić ten świat. Twoim zadaniem jest być sobą i dopuścić, aby to, kim jesteś promienowało z Ciebie, nie potrzebujesz się ukrywać.

Odczytaj „linie papilarne swojej duszy”.

Zapraszam Cię teraz do ćwiczenia pomagającego odczytać z Twojej historii życia kim jesteś i jakie są Twoje wartości. Najlepiej zrobić to ćwiczenie pisemnie.

  1. Przypomnij sobie najpiękniejsze chwile w swoim życiu. Co konkretnie świadczy o tym, że właśnie te momenty są dla Ciebie takie cenne, ważne, piękne? O jakich konkretnych wartościach mówią Ci te chwile?
  2. Przypomnij sobie chwile cierpienia. Zobacz je z nowej perspektywy, jako miejsce w którym można znaleźć ziarna prawdy o Tobie: co ważnego utraciłaś, czego ważnego zabrakło? Te momenty mówią wiele o Twoich wartościach, co tak naprawdę się dla Ciebie liczy, a co schodzi na dalszy plan. W jaki sposób potrafisz sobie poradzić w trudnych sytuacjach? Jakie masz w sobie zasoby, mocne strony, które pomagają Ci przetrwać trudny czas? Czy trudne momenty zmieniły Twoje widzenie świata? Jeśli tak, to co się zmieniło?
  3. Nazwij wartości, które pojawiły się w punkcie 1 i 2. Określ, skąd one pochodzą, czy z Twojego wnętrza, czy raczej „z zewnątrz” (wartości nadane przez kulturę, rodzinę, partię polityczną, firmę, religię – mogą się one pokrywać z Twoimi wartościami, choć nie muszą). Wypisz te, które czujesz, że są „Twoje”.
  4. Pogrupuj te wartości, nadaj im własne definicje (np. współczucie, obecność, empatia, humanizm, miłość możesz zamknąć w grupie miłość- to będzie Twoja definicja, Twój „koszyk” do którego włożysz wszystkie wartości określające tą najważniejszą. Inną kategorią może być rozwój i będzie ona obejmowała takie wartości jak: wzrost, wizja, innowacje, rozwój).
  5. Pomyśl jak możesz wdrożyć swoje wartości w Twoją codzienność. Jakie konkretne działania będą świadczyły o tym, że żyjesz swoimi wartościami? Chodzi o nazwanie konkretnych sytuacji w których będziesz sobą, będziesz trzymała się swoich wartości, ponieważ one są częścią Ciebie, z Ciebie wypływają i zaprzeczenie im byłoby zaprzeczeniem siebie. Określ dokładnie jak się zachowasz, co powiesz w konkretnych sytuacjach w domu, pracy, będąc z rodziną, ze znajomymi, znajdując się w nowym otoczeniu itp.
  6. Powtarzaj to ćwiczenie co jakiś czas. Nasze życie jest ciągłą zmianą dzięki temu możemy odkrywać siebie ciągle na nowo.